kovo 30 2023 0Comment

Pakruojo krašto vėjo malūnų kelias

Pakruojo krašte yra išlikę nemažai vėjo malūnų. Vėjo malūnas kartu yra ir vienas iš mūsų krašto tapatybės ženklų, kuris yra pavaizduotas ir Pakruojo rajono herbe.

Pakruojo verslo informacijos centras “sudėjo” visų išlikusių Pakruojo krašto malūnų koordinates, aprašymus ir nuotraukas į google žemėlapį. Žemėlapiu yra labai patogu naudotis. Reikalinga parsisiųsti į savo telefoną ar kompiuterį žemėlapio nuorodą ir žemėlapyje matysite, kokie malūnai yra greta jūsų. Galima paskaityti trumpus malūnų aprašymus, pažvelgti į nuotrauką, matyti koks atstumas ir kokiais keliais nuvykti iki konkretaus malūno. Reikalinga turėti ir būti prisijungus prie savo google paskyros. Norime padėkoti Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka darbuotojams už surinktą informaciją bei nuotraukas.

Taigi kviečiame keliauti, lankyti Pakruojo krašto malūnus, dalintis šiuo žemėlapiu ir patirti kuo puikiausius kelionių įspūdžius!

Geografinė padėtis lėmė, kad Pakruojo krašte būta ne tik medinių, akmeninių, bet ir iš molio plūktų malūnų. Vieni jų ,,gaudė vėją sukiodami kepures“, kiti ,,prieš vėją gręžėsi visu korpusu“. 2008 metais KPD Šiaulių teritorinio padalinio viršininko R. Olišausko teigimu, „tarpukariu vien Pakruojo rajone buvo per 300 malūnų – po vieną arba du beveik kiekviename kaime, sovietmetį iki mūsų laikų pergyveno vos dešimtadalis, valstybė Pakruojo rajone saugo 18 malūnų.“ Remiantis 2020 metų KPD (Kultūros paveldo departamento) kultūros vertybių registro duomenimis, šiuo metu rajone yra 16 valstybės saugomų vėjo malūnų: Aleknaičių, Bačiūnų, Diržių, Gelčių, Guostagalio, Janelionių, Kalpokų, Meldinių, Pakruojo dvaro, Pašvitinio, Sigutėnų, Stačiūnų, Starkonių, Steigvilių, Ūdekų ir Vaišvydžių. Į kultūros vertybių registrą neįtraukti Daugšigalių, Gegiedžių, Gikonių, Laipuškių, Montjurgių, Pamūšio, Raudonpamūšio, Titonių malūnai.

Kviečiame keliauti po Pakruojo kraštą ir aplankyti senuosius vėjo malūnus!

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1Zn30GZ1eAHf7nEI6_3uErghIfhfc9OKw&fbclid=IwAR0VqK–jYAal3Jk7_jZ17FH-IfUsTUR9W57j1DVikPn6esXiNephwFCL44&ll=56.022695220979315%2C23.85292549999998&z=10

Paskutinį kartą atnaujinta: 30 kovo, 2023